728 x 90

Sanayiden Sakarya’ya Yayılan Lezzet: Cağ Kebabı

Sanayiden Sakarya’ya Yayılan Lezzet: Cağ Kebabı

Dostlar Cağ Kebap, mütevazı mekânı, ilgili personelleriyle Dörtyol Sanayi’nden Sakarya’yı lezzete davet ediyor.

Sanayiden lezzet çıkar mı demeyin. Lezzetin ne zaman nereden çıkacağı belli olmuyor. Dostlar Cağ Kebapçısı da aynen öyle. Dörtyol Sanayi içerisinde yer alan bu mütevazı mekan gitgide ilgi odağı oldu. Şehrin dört bir yanından cağ kebabı seven yüzlerce insan sadece bu lezzet için sanayinin yolunu tutuyor.

Cağ Kebabı

Cağ Kebabıyla meşhur bu mekâna gelenlerin farklı web sitelerinde lezzete dair yazdıklarını sizler için bir araya getirdik.

Seden Erbay

Kesinlikle çok çok iyi. Eti, Murat ustanın esnaflığı, çalışanların ilgi ve alakası tarifsiz. Herkese tavsiye ederim. Fakat dikkatli olun; bağımlılık yapabilir.

Fatih Yamener

Cağ kebabın eti mükemmeldi. Sadece et yemek için bile gidilir.

Zeki Holacı
Murat Usta

Bozulmaması gereken hakiki saf lezzet.

Ramazan S.

Öğle paydosu gitmiş olduğum Dörtyol Sanayi Çarsısındaki Dostlar Çağ kebap baharatı ve aroması çok iyi seçilmiş, kuzu etinin en güzel servis edilmesi şeklindeydi. Çağ kebabının yanında sunulan çok ince dürüm ve sumakla servis edilmiş soğan birbirini tam anlamıyla bütünlemişti. Ben kuzu etine düşkün olduğum için çok beğendim. Sakarya ‘dan otomobiliyle geçenlere de tavsiye ederim. Çağ kebabı yemek için illaki Erzurum’a gitmek gerekmez. Kesinlikle tavsiye ederim.

Mustafa Bey

Son Yazılar