728 x 90

Boşnak Böreğinin Şehirle Yeniden Buluşması: Pekara

Boşnak Böreğinin Şehirle Yeniden Buluşması: Pekara
Boşnak böreğini "Közde Boşnak Böreği" sloganıyla aktüel hale getiren ve şehirle yeniden buluşturan Pekara Börek işletmesini inceledik.

Herkesin iyi bildiği bir şey var ki, göçmenler Adapazarı’nın mutfağına damgasını vurmuştur. Göçlerle birlikte şehrin mutfağını önemli ölçüde zenginleştirmiş. Manav mutfak kültürünün üzerine yüzlerce çeşit lezzetle zenginlik katmışlardır. Bunlardan biri de şüphesiz ki börektir. Börek Balkanların vazgeçilmezidir. Aynı şekilde şehrimiz göçmenleri de börek kültürüyle Adapazarı gastronomisini zenginleştirmişlerdir.

Boşnak Mantısı

Börek kültürünü sadece Adapazarı’na has bir lezzet olarak kabul etmek doğru değil. Türkiye’nin her yerinde çeşit çeşit börek lezzetine ulaşmak mümkün. Hatta son zamanlarda birçok börekçi markası kurumsallaşarak Türkiye’ye yayılmıştır.

Pekara: Közde Boşnak Böreği

Şehrimizde de franchize ve özel birçok börekçiye rastlamak mümkün. sosyal54.com olarak Boşnak böreğini “Közde Boşnak Böreği” sloganıyla aktüel hale getiren ve şehirle yeniden buluşturan Pekara Börek işletmesini inceledik. Pekara, Serdivan’daki mekânıyla közde boşnak böreği ve boşnak köftesiyle önemli bir boşluğu doldurdu. Közün börekle buluşması şüphesiz böreğin lezzetine etki ediyor. Steril bir şekilde közde börek hizmeti sunan Pekara, aynı zamanda Balkan mutfağının vazgeçilmezleri olan kuru et, kaymak ve çeşitli soslarla börek masasını zenginleştiriyor. Pekara açıldıktan kısa süre sonra kahvaltı mekânları arasında zirvelere yerleşti denilebilir. Personelin güler yüzü, mekândaki boşnak müzikleri, iç mimaride ahşabın tercih edilmesi önemli bir bütün oluşturuyor.

Pekara / I. Şube

Börek Çeşitleri

Kıymalı, patatesli, peynirli, ıspanaklı, etli kuşbaşı ve boşnak mantısı börek çeşitleri arasında yer alıyor. Misafirler Kahvaltı+Börek hizmetinden faydalanabildiği gibi sadece porsiyon börek tercihinde de bulunabiliyorlar.

Pekara’ya Yoğun İlgi

Pekara’ya kahvaltı için gitmek isteyenler yer bulmakta zorlanabilirler. Randevu sistemi de olmadığı için mekân doluysa biraz beklemeniz gerekebilir. Ayrıca Pekara, şehrin yüksek ilgisine karşılık Serdivan’da bir şube daha açtı. İki şubesiyle Serdivan’da hizmet veren Pekara’ya uğramanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Misafir Yorumları:

Ürünler enfes, ilgi muazzam ve servis harika. Kesinlikle uğranması gereken kahvaltısı müthiş hoş bir mekan… Herkese tavsiye ederim bu lezzetten mahrum kalmasınlar. Tufan Özdemir

Boşnak mantısı ve isli kuru et gerçekten güzel. Mekân da güzel tasarlanmış. Ümit Yalçın

Balkanlar ile en ufak bir bağı olsun Olmasın insanın burada börek yemesi onu bir Rumeli hayranı yapmasına yeter. Arif Rizvan

Börek, krallar gibi! Kahvaltı zengin ve kaliteli ürünlerden oluşuyor. Hizmet güleryüzlü. Ayşe Kadıoğlu

Standart dışı kesinlikle. Yiyenler yemeyenlere anlatsın. Bülent Uysal

Not: Reklam değil tanıtım amaçlıdır.

Son Yazılar