728 x 90

Etkileşimin Verdiği Huzur: Kenevirle Gelen Mutluluk

Etkileşimin Verdiği Huzur: Kenevirle Gelen Mutluluk

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin kenevir algısına dair eleştirel bir yaklaşım.

Kenevirin hammadde olarak yerini önemsiyoruz. Elbette bir belediye kenevir üretebilir, ülkenin üretim ağına bu şekilde bir katkı sağlayabilir. Yasal ve kontrollü şekilde bu tarz bir çalışmanın yapılmasını herkes destekleyecektir. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce göreve geldiğinden bu yana Süt, Bal, Yumurta ve Kenevir noktasında oldukça hassas davranıyor. Bunları üretmenin, bunları halkla direk veya dolaylı olarak buluşturmanın önemini daima vurguluyor. Bir köprü, kültür merkezi, duble yol, tünel, alt geçit açılışı gibi önem veriyor Süt54 merkezlerinin açılışına. Hepsi bir vizyon meselesi. Her belediye başkanının çeşitli vizyonları olabilir. Kimi ulaşıma, kimi tarıma özel yatırım sahaları geliştirebilir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2019 yılında 242 çiftçiye özel kenevir üretim izni verildiğini açıklamıştı. Gıda, içecek, kozmetik, kişisel bakım, gıda takviyesi, ilaç, kumaş, kağıt, yapı malzemesi kenevirin en yaygın kullanım alanlarından olduğu için elbette üretimi desteklenmelidir.

Sakarya’nın bilinçli veya bilinçsiz şekilde imajını dış dünyaya farklı yansıtmak, şehri cinayet üçgeni diye adlandırmak, sahteciliğin ve uyuşturucunun merkezi gibi konumlandırmak her geçen gün şehrimize büyük zararlar vermektedir. Şehri bu tanımlamalar içerisine hapsetmek, bu düşüncelere kapı aralayacak şekilde gerek sosyal medyada, gerek medyanın her türlü mecrasında bu tür ifadelere yer vermek şehre haksızlıktır. Daha önce “Sosyal Medya’da Sakarya” başlığıyla kaleme aldığımız yazıda bu konuya uzunca değinmiştik.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin etkileşimin verdiği huzurdan olacaktır ki, eleştirdiğimiz çerçevede, “Mekanın sahibi geri geldi” gibi bir paylaşımla sanki “Kenevir üretmek bu şehrin vazifesidir” imajını oluşturması “etkileşim” kavramından başka bir şeyle açıklanamaz. Umuyoruz ki, sadece etkileşim olsun. Her defasında şehrimizin imajını düzeltmek, kötülükleri azaltıp iyilikleri çoğaltmak üzere politika yürütelim mesajımızı yinelemekten vazgeçmiyoruz.

Trajikomik biçimde, bu üsluptan nemalanan kişilerin şehrimizin yani Sakarya’nın Belediye Başkanı ile “Dalga54” yakında gibi bir üslupla konuşmasından şehirli insanlar olarak biz utanıyoruz. Başkan’ı bilinçli ve bilinçsiz şekilde bu tarz bir kurgunun içerisine etkileşim uğruna çekenlere bu yanlışlarından dönmesini tavsiye ediyoruz. Sn. Başkan’ın da bu tarz bir propagandaya müsaade etmemesi en büyük temennimiz. Kendileri bunun farkındadır veya değildir, bunu bilemiyoruz, ancak bu üslup ve algı yönetimi devam ettiği sürece şehirli insanlar tarafından sadece kenevir ve süt ile anılacaktır. Şehrin birçok sorunu varken, artık tabuları yıkacak hizmetlerin hayata geçirilmesi lazımken gündemi sadece kenevir ve süt çerçevesinde yönetmek şehrimiz açısından hayal kırıklığına yol açacaktır.

Daima, şehrinin iyiliği için yapılan her çalışmayı canı gönülden destekleyen bizler oluşturulan bu algıdan rahatsızlığımızı nezaket çerçevesinde dile getiriyoruz. Kurumlarla olan mesafemiz, kuramadığımız -vicdanımızın el vermediği- ekonomik ilişkiler bunları söylemekte bize güç veriyor. Bu söylenenlerin de size güç vermesini, bu eleştirel yaklaşımın yapıcı olduğunu bilmenizden mutluluk duyarız. Şehrini seven bir grup genç gönüllü olarak en başından bu yana şehrimizin imajını her zaman pozitif olarak yükseltme gayesini taşıyan bizler, bizi temsil eden odaklara dair şehirlilik bilinciyle yazmaya devam edeceğiz.

Şehrimiz için yapılan her iyiliğin, her kötülüğün farkındayız. Artık çözülmesi gereken temel sorunları, daha ciddi icraatları görmek istiyoruz. Bal ve süt çeşmesiyle miting gibi buluşmalar düzenlemek bizim medeniyet algımıza oldukça aykırıdır. Veren el alan elden üstündür gerçeğiyle, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin, Kaymakamlığın veya Valiliğin uhdesinde bulunan yardıma muhtaç bireylere tek tek ulaşılması bu hayırlı hizmetlerin usulünün daha doğru olması en büyük temennimizdir.

Son Yazılar