728 x 90

Kültür Etkinlikleri Yeterli mi?

Kültür Etkinlikleri Yeterli mi?

Kültürel etkinlikler yeterli mi?

Kitabın ortasından konuşalım. Şehrimizde “Basın ve Medya” adı altında büyük bir sermaye dönüyor. Daha önce Ulusal-Yerel basın denkleminde kaleme aldığımız yazıda “Medya patronları politik düzlemde kurdukları ilişkileri hiçbir türlü mecralarına yansıtmamalıdır.” diyerek tavsiyede bulunmuştuk. Ancak sermayenin konuştuğu yerde fikir daima ikinci planda kalıyor. Fikrin, doğrunun, gerçeğin geçerliliği akamete uğruyor. Yine aynı yazıda “Günümüzde medya teşebbüsünde bulunan birçok girişim hiçbir takipçisi olmadığını bildiği halde mecralarını operasyonel amaçlarla kullanmaktadır.” diye bit not düşmüştük. Böyle bir şeyi dile getirerek, kimseyi zan altında bırakmak niyetinde değildik. Ancak ne yazık ki, kurulan çarpık ilişkiler ve kurulan sermaye ağı, “basın”ın durması gereken “objektif” konumu örtbas ediyor.

Her ne kadar bu bağlamda kelâm etsek de, değişen bir şey olmadığını görüyor, üzüntümüzü dile getiriyoruz. Daha önce bir gazete tarafından büyük eleştirilere maruz kalan şehirdeki kültürel etkinlikler, silinmeye ve yok edilmeye yüz tutmuşken, yine aynı gazetenin sessizliğe gömülmesini nasıl açıklayabiliriz?

Objektif gazetecilik nedir? Nasıl olur? Şehrimizde bunları konuşmak için henüz erken görünüyor. İlgili gazeteciler kültür sevgisiyle sokakta röportajlar yaparken şuan üzerine ölü toprağı atılmış kültürel çalışmalara dair birkaç kelâm bile edemiyorlar. Anlaşılan o ki, Davut Güloğlu’nun Nurcanım şarkısına eşlik etmek bu dar ufuklara bir tatmin duygusu sağlıyor.

Bu kültür dostu gazetecilere bizler katkı sağlayarak, yakın zamanda yayımlanan ve bir sahafın internet sitesinde 10 liraya satışa sunulan aşağıdaki kitabı okumalarını tavsiye ediyoruz. Olur da beğenirlerse, “Dev Kültürel Hizmet” başlığıyla bir haber içeriği üretirler. Ne de olsa zemin, bayağılıkların alkışlanmasına oldukça müsait.

Kitabı satın almak için:

https://www.gardrops.com/kadin/ev-yasam-kisisel-gelisim/sakaryali-necip-603a9f9ebced8

Son Yazılar