728 x 90

Uzun Çarşı Gökyüzünündür

Uzun Çarşı Gökyüzünündür

Uzun Çarşı’nın üzeri kapatılmamalıdır.

Uzun Çarşı, şehrimizin kalbi, tarihten bize kalan yegâne mirastır. Esnafıyla ve ticaret ahlâkıyla simgeleşmiştir. Eksi ve artılarıyla, şehrimiz adına yapılan en hayırlı projelerden biri bu çarşının restore edilmesi olmuştur. Aslına rücû eden Uzun Çarşı’yı güzel kılan, şehrin merkezinde oluşturduğu kompozisyondur. Orhan Camii, Ağa Camii, Orta Camii ve Tozlu Camii Uzun Çarşı’nın bir parçasıdır. Aynalıkavak meydanı aynı şekilde bu çarşıyla var olmaktadır. Hepsi aynı gökyüzünü paylaşır. Uzun Çarşı’nın üzerinin açılması, bu kompozisyonu açığa çıkarmak, gökyüzüyle buluşturmaktır. Bu çarşının üzeri açılmadan önceki hizbe hali, tarihi miras olan binaların çeşitli şekillerde yıpratılması,orjinal yapıların üzerine çıkılan kaçak katlar “kapatılmış” bir çarşının ürünüdür.

Uzun Çarşı’yı tekrar kapatmak, aslından uzaklaştırmak, tarihe karşı cephe almaktır.

Uzun Çarşı için bu saatte sonra yapılacak en güzel adımlar şunlar olabilir;

1- Başkan Toçoğlu zamanında yarım kalan etapların tamamlanarak, dönüşümden faydalanamayan esnafın dileklerini yerine getirmek.

2- Uzun Çarşı esnafını korumaya yönelik adımlar atmak ve Uzun Çarşı’nın ticaret ağını genişletebilecek çalışmalarda bulunmak.

3- Uzun Çarşı’da ahilik kültürüne katkı sunacak projeler geliştirmek.

4- Bu çarşının üzerinin neden kapatılmaması gerektiğini esnafa nitelikli şekilde açıklamak. (Alanında ehil, akademik niteliği olan tarihçilerden destek alınabilir.)

5- Uzun Çarşı’yı cazibe merkezi haline getirecek buluşmalar, festivaller, şenlik ve projeler geliştirmek.

Son Yazılar