728 x 90

WhatsApp Kan Kaybediyor Diğerleri Kazanıyor

WhatsApp Kan Kaybediyor Diğerleri Kazanıyor

WhatsApp’ın algısı negatif ilerliyor.

WhatsApp, AB ülkelerini kapsam dışı bırakıp, diğer ülkelere dayatmş olduğu sözleşmeyle kan kaybediyor. En azından kan kaybetmese de, kan kazandırıyor diyebiliriz. Özellijle Türk toplumu, WhatsApp’ın bu dayatmacı tutumu karşısında yeni mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapıyor. Telegram, BİP, Signal gibi uygulamalar bunların başında yer alıyor. sosyal54 teknoloji editörleri kısa bir veri analizi yaparak, Türkiye’de, 8-10 Ocak 2020’de Twitter’da WhatsApp ile ilgili atılan 6 Bin Tweeti, 8-10 Ocak 2021 tarihinde Twitter’da atılan 6 Bin Tweetin analizini yaptı.

İki farklı kelime bulutunda dikkat çekici ayrıntılar ortaya çıktı:

2020’de Telegram ve BİP gibi uygulamalar gündemde fazla yer almazken, WhatsApp’ın dayatması sonucu 2021’de tabloda büyük bir değişim göze çarpıyor.

WhatsApp’ın 8-10 Ocak 2020 tarihleri arasında Twitter’daki algısının bir hayli pozitif olduğu gözlemleniyor.

WhatsApp’ın sözleşme dayatması sonrası, 8-10 Ocak 2021 tarihleri arasında istatistikler epey değişkenliğw uğruyor. WhatsApp’ın negatif algısında önemli ölçüde yükselme görülüyor.

Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda, WhatsApp’ın dayatmacı tutumu karşısında Türk toplumu önemli bir tepki ortaya koyuyor. Yerli ve güvenilir mesajlaşma uygulamalarına duyulan ihtiyaç kendini gösteriyor.

Son Yazılar