728 x 90

“Erdem” Yalnızca Siyasetçilere mi Lazım?

“Erdem” Yalnızca Siyasetçilere mi Lazım?

Popüler olanın yayılma hızını keşfeden birine sözün değerini anlatmak epey güçtür. Bir kişinin kişisel hırs ve hesaplarıyla, emri altında olduğu kişilerin hesaplarının tutar bir yanı varsa orada doğal bir saldırganlık vuku buluyor. Saldırganlığın kör noktasının cehalet olduğunu az çok hepimiz biliriz. Cehalet, bildim-oldum arasında algılarını dış dünyaya kapatmış insanların meziyetidir. Birçok kez burada eleştirel yazılar kaleme aldık, tenkitlerimizin ardından tavsiyelerimize yer verdik. Sığ siyasetten uzak, daha geniş bir perspektifle yaklaşmaya çalıştığımız şehir ve ülke gündemine katkılar sunmaya çalıştık.

Bu yazıyı ortaya çıkaran da, Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun Armağan Çağlayan’ın Youtube kanalında katıldığı röportaj oldu. Sofuoğlu’nun söyledikleri kimi için samimi itiraf olsa da, kimi için AK Parti’nin diğer milletvekillerini, siyasilerini, hatta Cumhurbaşkanı’nı hedef tahtasına koymak için bahane oldu. Muhalif siyasetçiler bu samimi itirafa Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’u katarak yeni bir gündem oluşturdular.

Bir başka yerel gazeteci Sofuoğlu’nun gösterdiği bu “erdemli” tutum üzerinden önce Sakarya’nın AK Partili milletvekillerine, çok sarih olmasa da Cumhurbaşkanı’na ve AK Parti’ye yönelik yolsuzluk, dolandırıcılık, rüşvet, yargıya müdahale gibi ithamlarda bulundu. Kendince inandığı gerçekleri biraz retoriğe bandırarak, biraz imlâ hataları ve bir miktar devrik cümleyle ifade etmeye çalışması yazdıklarını değerli kılmasa da, gündemin popülist tarafına oldukça katkı sunabilir.

Bu söylemler üzerine fazlasıyla dikkat kesilmenin anlamı yok, daha ciddi gündemlere enerji harcamamızın zamanı geldi de geçiyor. CHP Sakarya İl Başkanı Keleş’in, mensubu olduğu partinin ve genel başkanının yaklaşık 19 yıldır iktidar için alternatif olarak görülmemesi, kendi milletvekilinin kavga ve sosyal medya dezenformasyonundan Sakarya’ya vakit ayıramamasına dair başını iki elinin arasına alıp düşünmesi gerekiyor.

Sedat Peker dizilerini çekirdeğiyle bekleyen, Peker etrafında büyüyen muhalefetle kenetlenen gazetecilerin de daha özgün yazılar yazması, şehre değer katacak tavsiyelerde bulunması hepimiz için iyi olacaktır. Popülizmin kolay sindirilebilir payına talip olmaktan uzaklaşmak, değerli şeyler üretmek için bir fırsattır.

Bu fırsatları değerlendiremezseniz, siz Atatürk büstünün nereye koyulması gerektiğini tartışırken, birileri de şehrin en büyük yatırımı olan şehir hastanesinin nereye inşa edileceğini konuşur. O yüzdendir ki doğru muhakeme için erdemli bir yaklaşım hepimize lazım.  

Erdem bir dönemin değil, her dönemin ihtiyacıdır. Erdem sadece siyasetçilerin değil, gazetecilerin, medya kuruluşlarının, medya patronlarının, sanatçıların, sporcuların ve tüm toplumun ihtiyacı olan bir değerdir.

Bugün doğru zeminde doğru meseleleri ele almazsak, şehir olarak yerimizde saymaya devam edeceğiz. Sakarya, yerel medyasıyla ve yerel siyaset gündemiyle Türkiye’de en katılımcı ve bürokrasiyi en etkileyici iller arasında yer alıyor. Hal böyleyken, ortak akıl oluşturmak, şehrin hayrı için yol açıcı bir tavır içerişimde olmak kısa vadeli beklentilerden ağır basmalıdır.

Son Yazılar