728 x 90

Sakarya’yı Tercih Eden Öğrenci Dostlarımız: Şehri Yaşayın!

Sakarya’yı Tercih Eden Öğrenci Dostlarımız: Şehri Yaşayın!

Sakarya Üniversitesi’ni ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni tercih eden ve lisans eğitimini Sakarya’da tamamlayacak olan öğrenci dostlarımıza ithafen bir şeyler yazmak istedik.

Buraya gelmeden önce, daha önce gelip sıkıcı bir öğrencilik hayatı geçiren, şehri ideolojik kalıplarına hapseden, eğlenceyi ve şehri Mavi Durak’tan ibaret sanan bir kitlenin kötümser söylemlerine kulak asmamanızı özellikle istirham ediyoruz. Evet, her şehrin kendi yaşam tarzımıza göre kötü yanları ve kötü insanları olabilir. Tatsız olaylara da şahitlik edebiliriz. Ancak bilmemiz gereken bir şey var ki, birkaç kötülük koca bir şehrin karakterini yansıtmaz.

Biliyoruz ki fırsatçılar olacaktır, bunu bazen evinizi kiralarken, bazen dolmuşa bindiğinizde, bazen taksi tuttuğunuzda, bazen bir mekâna gittiğinizde yaşayacaksınız. Sizi kimsenin bir fırsat olarak görmesine elbette müsaade etmeyeceksiniz, haksızlığa karşı her türlü vicdani ve hukuki hakkınızı arayacaksınız. Sizler yanlışa yanlış, çirkine çirkin demedikçe fırsatçılık artık bir karakter oluşturmaya başlayacaktır. Biz bu şehri sizlerle paylaşmak, sizlerin hoşnut olmadığı eğrileri düzeltmek için ortak bir vicdan oluşturmak istiyoruz.

İnanın ki, Sakarya ve SUBÜ Üniversitelerimizin çok kıymetli hocaları bulunmakta. Nitelikli bir üniversite dönemi yaşamak isteyen, kariyerine değer katmak isteyen herkes için bunun önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Kampüslerimiz şehrimizin en özel bölgelerinden birine konumlandırılmış. Sizlere düşen, bu güzel kampüsün tadını çıkarmak… Kampüsün yeşilliklerinde, Sapanca Gölü’nün mavisinde kendinizi bulmak… Kampüsü keşfettiğinizde, inanın ki zamanınızı kıymetlendirecek birçok şeyi da bulmuş olacaksınız. En önemlisi, Sakarya’yı kampüslerinizden ve Mavi Durak’tan ibaret sanmamanız. Güzel anılar biriktirmek için, Sakarya’da evinizin sıcaklığını bulmak için mutlaka şehri adımlayın. Keşfedin. Elbette çayınızı, kahvenizi yudumlamak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek için Mavi Durak’ı kendinize mesken edinebilirsiniz, Mavi Durak’ta çok güzel ve sıcak mekanlar da bulunuyor. Ancak orada kalmayın, 4 sene gibi büyük ve geniş zaman dilimine o kadar çok şey sığdırabilirsiniz ki! Denemekte fayda var.

Sapanca Gölü’nin kıyısında kendinize bir yer edinmenizi, birbirinden güzel yaylalara çıkmanızı, Poyrazlar Gölü’nde ve birçok noktada kamp yapmanızı çok isteriz. Eğer keşfetmeye çıkarsanız, Anadolu kadar gönlü geniş insanlar tanıyacaksınız. Tarihi Uzun Çarşı’da bir taburede kendinize iki çay söylediğinizde aidiyet duygunuz sağlamlaşacak. Maden Deresi’ne, Acarlar Longozu’na yolculuk yaptığınızda doğanın tadını alacaksınız. Taraklı’da tarihe yolculuk yapacaksınız. Saymakla bitmeyecek birçok güzellik sizi bekliyor olacak.

Yeter ki arayışta olun, keşfedin ve 4 yıla kocaman bir güzellik sığdırmak isteyin. Bizlere eksiklerimizi hatırlatmak, misafirperverliğin ne olduğunu anımsatmak için sizlerden çok şey bekliyoruz. Şehre yayılın ve şehri yaşayın. Yaşanabilir bir Sakarya hep birlikte mümkün. Şimdilik sevgiyle kalın!

Sizler için daha önce hazırladığımız Sakarya Maps haritasının linkini aşağıda paylaşıyoruz, olur ki şehri keşfetmek isterseniz bu haritadan başlayabilirsiniz. 🙂

Harita:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1wrrkzu0bDEMCIxJ2EW-trnyu_-EgWw39

Son Yazılar