728 x 90

“Sakva Sakarya’nın Vicdanıdır”

“Sakva Sakarya’nın Vicdanıdır”

SAKVA’ya dair…

Doğru olanın eğriltilmesi birilerinin yüksek meziyeti olabilir. Ancak doğru olanın kendini yüksekte görenlerce varlığını devam ettirdiği sanrıdan öteye geçemez. Nedir doğru olan? Doğru olan faydalı olandır. Bir elin verdiğini ötekinin görmeyişi faydadır. SAKVA (Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı) yıllardır bu düsturla hareket eden bir kuruluş olarak varlığını sürdürdü. Kapladığı alan itibarıyla hesaplanamayacak bir ağırlığı var SAKVA’nın. Bir şehrin yükünü omuzlayacak fedakârlık herkesin harcı değildi. Binlerce elin birbirinden habersiz, bir elden varlığını sürdürmesinin en güzel örneği SAKVA’da hayat bulmuştu. Gelinen noktada binlerce insanın sıcak aşında ve sımsıcak yuvasında SAKVA’nın payı büyük.

Böyle bir yazıyla SAKVA’nın ne ifade ettiğini niye anlatıyoruz? Çünkü marifetin iltifata tabi olduğunu bizler unuttukça, marifete ihtilaf edenler kendilerine alan açıyor. Yaptığım yaptık, dediğim dedik anlayışıyla yola çıkanları vicdan muhakemesine davet etmekten biz imtina etmiyoruz, iftihar ediyoruz.

Medeniyetimizin mirası olan vakıflar, kamunun ve toplumun üzerinden daima yük alan bir pozisyonda olmuştur. Günümüzde modern devletin yüklendiği kamusal hizmetlerin neredeyse tamamı Osmanlı’da vakıflar eliyle yerine getirilmiştir. Türk milletinin cumhuriyetle birlikte ziyana uğratılmak istenen vakfetme, infak etme, imar ve inşa etme ahlakı her türlü engele rağmen varlığını sürdürdü. 21. Yüzyılda Türkiye vakıfları dünyanın dört bir yanına yardım elini uzattı. Birçok vakfımız dünya mazlumlarına kucak açtı. Ne kadar gurur duysak az kalacaktır.

Böyle ehemmiyetli bir işi bihakkın şehrimizde yerine getiren SAKVA mazlumların ümit kapısı olmaya devam ediyor. Bu iyilik kervanı şahıslardan münezzeh, yalnızca iyilik namına varlığını sürdürüyor.

Elbette böylesine hassas kurumların, günlük politikalara alet edilmesi kabul edilemez. İyiliği çoğaltmak yerine, iyiliği iyilikle dövmeyi meziyet addedenlerin, mazlumun yüzüne yaptığı yardımı vuranların heybesinin altının delik olduğunu söylemeden geçmeyelim.

“Sakva Sakarya’nın vicdanıdır”

Son Yazılar

Bir yorum yazın

Eposta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.