728 x 90

Oyun: Yalan – Tek Perde

Oyun: Yalan – Tek Perde

Gazeteci Fatih Altaylı’nın, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten İbrahim Aktürk’ü imam hatip mezunu olması üzerinden eleştirip tiyatro seyretmediğini ima etmesi gazeteci ahlakıyla örtüşmüyor. İbrahim Aktürk’ün, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sürecinde gerçekleştirdiği yoğun kültür-sanat çalışmaları ve öncülük ettiği tiyatro gösterimleri bu eleştirinin haksızlığını apaçık ortaya koyuyor.

Altaylı’nın yazısı: https://fatihaltayli.com.tr/kose-yazisi/2023/08/14/adalete-guven-icin-o-mezar-acilmali

İbrahim Aktürk, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı süresince İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Erzurum gibi farklı şehirlerin tiyatrolarını şehre davet etmiş ve birçok oyunun sahnelenmesine öncülük etmiştir. Yalnızca bununla kalmayıp Daire Başkanlığının uhdesinde Tiyatro Atölyeleri açmış, Liselere yönelik tiyatro festivallerinin düzenlenmesinde söz sahibi olmuştur. Bu, onun sahne sanatlarına olan inancını ve bu alandaki katkılarını somut bir şekilde göstermektedir. Şehir tiyatrolarının Sakarya’da onlarca oyun sahnelemesi, İbrahim Aktürk’ün kültürel zenginliğe ve sanatın yaygınlaştırılmasına olan katkısını ispat etmiştir. Aşağıda Aktürk döneminde sahnelenen bazı oyunların afişleri yer almaktadır.

Fatih Altaylı’nın tarihten bugüne devam eden İslam ve İmam Hatip düşmanlığı bu sefer de İbrahim Aktürk’ün İmam Hatip Mezunu olması üzerinden kendini gösterdi. Ama ne yazık ki sahnelediği bu yalan dolu oyunu yüzüne çarpmadan geçmek olmazdı. Altaylı tabii ki kendisine yakışanı yaptı. Ondan doğru söz beklemek abes kaçardı.

Son Yazılar