728 x 90

Bir Şehir Emekçisi: Zeliha Köksal

Bir Şehir Emekçisi: Zeliha Köksal

Şehir Hafızası Projesine dair…

Marifet iltifata tabîdir derler. Biz de bu hassasiyete haiz şekilde davranıp, farklı bir portreyi kaleme almak istedik. Bahsettiğimiz kişi Sakarya Üniversitesi Kütüphanesi’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Zeliha Köksal Hanımefendi… Zeliha Hanım, bu şehirde doğmasa da, bu şehir için önemli bir mücadele veriyor. Azim ve kararlılıkla, Sakarya Üniversitesi bünyesinde kurulan Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM) bünyesinde bir şehir hafızası oluşturabilmek için önemli gayretler sarf ediyor. Bir çoğumuz haberdar olmasak da, “Sakarya Şehir Hafızası” isimli bir projenin direktörlüğünü yürüterek, şehrimizin tarihi ve kültürü için çok önemli bir iş çıkarıyor. Heyecanını daima taze tutarak, şehrin tüm geçmişini ekibiyle birlikte bir web sitesinde bir araya getiriyor. Kendisine ve ekibine şehrimize kattığı değerler için teşekkür ediyoruz.

Bu projeye tüm şehrimizin, üniversitelerimizin, valilik başta olmak üzere tüm yerel yönetimlerimizin sahip çıkması gerektiğine inanıyoruz ve bir çağrıda bulunuyoruz.

Şehir Hafızası Projesi Nedir?

Sakarya’da yaşayan insanların yaşam tarzını, sosyal ve kültürel hayatının yanı sıra, ekonomik ve siyasal hayatı belgeleyeecek özellikte fotoğraflar, resimler ve efemera özelliği taşıyan belgeler zamanla yok olup gitmektedir. Bu belgeler toplanarak web platformunda yayımlanacaktır. Çalışmanın kısa ve uzun vade hedefleri;

Uzun vadede;

Sakarya’nın bilgi ve belgelerini, zaman ve mekandan bağımsız Web platform üzerinden araştırmacılara ve halkımızın hizmetine sunmak, zaman içerisinde Sakarya için bir dayanışma kaynağı olacak, “Sakarya Elektronik Veri Tabanı” oluşmasına yardımcı olmak:

Kısa vadede;

Sakarya ile ilgili bilgilere “Sakarya Şehir Hafızası” Web platformu üzerinden erişimi sağlamak,
Bilgi kaynaklarını bir araya getirmede zorluk yaşanmasının önüne geçmek,
Sakarya ile ilgili yayın yapmak isteyen araştırmacılar için bilgi ve belgeyi görünür kılmak,
Şehrin hafızası olan kişisel koleksiyonların yok olmasının önüne geçmek,
Sakarya ile ilgili kaynakların tek elde toplanması; bu bilgi, belge ve efemaraların korunmasını sağlamak,
Şehir kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlamak,
Şehrimizi uluslararası düzeyde tanıtmak amacı ile İngilizce sayfa oluşturmak.

Site link:

https://www.sehirhafizasi.sakarya.edu.tr/

Son Yazılar