728 x 90

Sakarya Hükümet Konağı Mimarisi ve Nişan Yaubyan

Sakarya Hükümet Konağı Mimarisi ve Nişan Yaubyan

Sakarya Hükümet Konağı projesine dair…

Sakarya Hükümet Konağı ve çevresi. 1955 yılında ulusal bir yarışmayla elde edilmiştir. Bu yarışma mimar Nişan Yaubyan’ın uygulamaya konulan ilk çalışması olarak tarihte yerini alıyor. Nişan Yaubyan arkadaşları Enis Kortan, Harutun Vapurciyan, Avyerinos Andonyadis ile birlikte Sakarya Hükümet Konağı’nı tasarladılar. Yarışma çağrısında birinci oldular ve projeleri uygulandı. Bina iki büyük deprem görse de ayakta kaldı. 17 Ağustos 1999 depreminde hasar alan bina, çeşitli güçlendirme çalışmaları yapılsa da, daha sonraları yıkılma kararı alınarak meydandan kaldırıldı.

Mimar Enis Kortan, yarışma sürecini anlatırken, “Bu projeye girerken hiçbirimizin mimarlık tecrübesi yoktu. Çok gençtik ve ilk defa böyle büyük bir cesaretle bir bina yapımına karar verdik. Sakarya Hükümet Konağı ülke için de yeniydi. Ve sanıyorum burada ilk defa cam ve çelik perde giydirme duvarları yapıldı. Tabi bu ilk deneyimimizdi, Türkiye’de henüz bunun endüstrisi gelişmemişti. Bunu birtakım yapı ustuları, birtakım demirciler ve basit işçilerle gerçekleştirdik ve çok başarılı oldu. Bu yapı uzun süre gündemde kaldı.” ifadelerini kullanıyor.

Nişan Yaubyan ise, Sakarya Hükümet Konağı projesini şu ifadelerle anlatıyor, “Projeyi Bayındırlık Bakanlığı yürütüyordu. Birinci geldikten sonra uzun süre bizi çağırmadılar. Yapı o zamanlar Türkiye’de henüz olmayan şekilde teras-çatı şeklinde tasarlanmıştı. Bakanlıkta o sıra değişim oldu. Orhan Alsaç Bakan olunca çağırdılar bizi, o iyi bir mimardı. Sonra bina yapıldı.

Enis Kortan, binanın iyi şekilde güçlendirilmiş ve fay hattına 7 km uzaklıkta olmasına rağmen neden yıkıldığına hala anlam veremiyor.

Binanın projesine dair detaylar ve Mimarlığa Doymayan Adam Nişan Yaubyan belgeseli aşağıda okurların istifadesine sunulmuştur.

Son Yazılar