728 x 90

Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı

Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı

Sakarya mutfağı bu eserde:

SAÜ’lü akademisyen ve araştırmacılar; Kübra Sultan Yüzüncüyıl, Aynülhayat Uybadın, Arif Bilgin ve Suavi Aydın Sakarya Gastromisi açıcından oldukça önemli bir çalışma ortaya koydular. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla hazırlanan kitap, Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı.

Sakarya’nın göçmen toplumu yapısı, elbette mutfaktaki zenginliği artırmaktadır. Geçmişten günümüze birçok milletin çeşitli lezzetlerine ev sahipliği yapan Sakarya, bu kitapla birlikte somut bir envantere sahip oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Kitapla ilgili tanıtım yazısı şu şekilde;

Sakarya, birçok bilim dalı için önemli bir laboratuvar gibi. Özellikle sosyal bilimler ve dalları açısından Türkiye’de örnek bir bölge, bakir sayılabilecek bir alan. “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı”, bu laboratuvarın verimli çalışmalarından ve tarihten toplumbilimine, antropolojiden gastronomiye, coğrafyadan nüfus hareketlerine bir dizi bilgi birikiminin işlenmiş, ete kemiğe bürünmüş hali.

Coğrafyanın çok güçlü bir belirleyici olduğunu, göçün insanla ilgili her şeyi az çok değiştirerek de olsa bir yerden başka bir yere taşıdığını unutmadan bakıldığında bölgenin bunu haklı çıkaracak pek çok veriyi bağrında yaşattığı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkar.

Yemek ve mutfak kültürünün bütün belirleyicilerle el ele, değişerek yaşamaya devam ettiğini gösteren örneklerle dolu olan bu kitap, “bereketli topraklar”da, insana bağlı, insanla gelişen, insan emeği ve sevgisiyle kurulmuş “bereketli sofralar”a buyur ediyor bizi.

“Bu çalışma, Evliyâ Çelebi’nin ‘Ağaç Denizi’ dediği bölgenin içinden sesleniyor bize. Sakarya’nın verimli topraklarının, bereketli sularının ve onlarla beslenen sofraların hikâyesini anlatıyor. Kentin tarımsal serüvenini, bu serüvene eşlik eden yerlilerini, göçmenlerini ve damak hafızalarını, mutfaklarındaki kültürel zenginliği aktarıyor. Bunu yaparken antropolojik bir bakış açısı kullanıyor. Yemeğin sosyo-kültürel anlamlarını

gösterdikten sonra okuyucuyu geleneksel tariflerle buluşturuyor, bir yandan da bizleri bu tariflerden ilham alan şeflerin mutfağına konuk ediyor. Kısacası bu kitap, yemeği konu edinen araştırmalar için derinlikli bir kaynak, heyecan verici öncü bir çalışma.” -A. Nilhan Aras

Son Yazılar