728 x 90

Turnalık – Çiğdem Yaylası Yürüyüş Parkuru

Turnalık – Çiğdem Yaylası Yürüyüş Parkuru

Turnalık – Çiğdem Yaylası Yürüyüş Parkuru

Sakarya’nın Akyazı taraflarında kalan hatta Düzce, Bolu, Sakarya sınır kesişiminde bulunan Turnalık yaylasına Hendek üzerinden Çiğdem yaylasına gelen yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Sakarya’dan Mengen tarafına ayrılan yolu takip ederek de gelebilirsiniz. Mengen tarafından gelmek için Sülüklü göl yol ayrımının olduğu Dokurcun ilçesinden toprak yoldan gelmeniz gerekmekte. Çiğdem yaylası ve Turnalık yaylası arasındaki yol biraz bozuk. Binek araçlarınızla da gelebilirsiniz ancak arabanın altını vurmamanız için dikkatli kullanmalısınız. 

Parkurun başlangıç noktası: Sakarya il merkezine yaklaşık 65 km mesafede, Hendek ilçesine bağlı Kurtuluş ve Yeni Yayla beldeleri arasında yer almaktadır. Parkurun başlangıç ve bitiş noktaları farklı yerlerde olup, parkur güzergâhı döngü şeklinde değildir. Parkurun toplam uzunluğu 16 km – 18 km arasında değişmektedir. Parkur güzergâhı boyunca 990 metre yükseklikten 1500 metre çıkılabilmektedir. Parkur güzergâhı, yaklaşık 1400 m yüksekliğinde ki Turnalık yaylasında mola sonrasında, yaklaşık 1450 m yükseklikteki Çiğdem Yaylası üzerinden geri dönüş şeklindedir. Yağmurlu havalarda zemin özellikle bazı noktalarda çamur olabilmektedir. Parkurda mola esnasında barınma sorunu yoktur. Parkur güzergâhında su sıkıntısı yoktur. Güzergâh boyunca Ayı, Yaban Domuzu gibi vahşi hayvanlarla karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Parkur orta seviye yürüyüşçülerin zorlanmayacağı güzergâha sahiptir. Fotoğraf meraklıları için: dere, göl ve orman üçlemesinde, güzel enstantaneler yakalamak için fırsatlar sunmaktadır.

 • Gölün etrafındaki düzlük alanlara veya yaylanın arka tarafındaki geniş alana çadırınızı kurabilirsiniz.
 • Göl etrafı açık alan olduğundan dolayı rüzgâra ve kurbağa sesine maruz kalabilirsiniz.
 • Kamp yeri için özel bir tesis yok. Ağaçların olduğu yerler genellikle yamaç olduğundan çadır kurulamıyor. Sadece yaylanın arka tarafında kalan genişlik alanda düzlükler bulabilirsiniz.
 • Yaylada bolca çeşme var. Tuvalet yakında yok. Caminin tuvaleti olabilir. Çok sıkışırsanız oraya bakabilirsiniz.
 • Kamp eksiklerinizi Akyazı’da veya Hendek’te bulunan market ve diğer iş yerlerinden karşılamalısınız.
 • Burası da Çiğdem yaylası gibi garip bir şekilde çok fazla karasinek barındırıyor. Ateş yakınca bu dertten kurtarabiliyorsunuz.
 • Tercihen: özellikle yağmurlu havalarda bileği saran, tabanı dişli bot Yoksa Spor ayakkabı.
 • Yedek orta katman giysisi (fanila gömlek kazak gibi).
 • Dış katman giysisi yazın Polar-kışın Mont veya Yağmurluk.
 • Tercihe bağlı erzak malzemesi ve içeçek (şekerleme, sucuk ekmek ve sıcak su: Kahve ve hazır çorba için)
 • Sonbahar ve Kış mevsiminde Şehir merkezine göre soğuk ve yağmurlu.

Kaynak: Mavi-Yeşil Sakarya Facebook Grubu

Son Yazılar