728 x 90

Yeşilin ve Mavinin Rotası: Yanık Parkuru

Yeşilin ve Mavinin Rotası: Yanık Parkuru

Sapanca Yanık Parkuru doğal su kaynakları ve yeşilin zengin tonlarıyla sizi çağırıyor.

Parkur Uzunluğu:8 km.

Zorluk Derecesi: 2

Parkur Sakarya şehir merkezine yaklaşık 25 km, İstanbul’a 120 km, Ankara’ya 325 km mesafede, adını yanında bulunduğu Yanık Köyü’nden alır.

Parkur gidilen mevsime göre değişmekle birlikte sık dere geçişleri, sık ve yoğun bitki örtüsü, hafif eğimli, yer yer 5-10 metre derenin üstünden geçen patikaları ile oldukça zevkli ve yürüyüşçülere değişik tatlar sunan parkurdur. Dere yatağından yapılacak olan yürüyüşlerde özellikle kaygan ve keskin kenarlı kayalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Mevsiminde gidildiğinde böğürtlen, dağ çileği ve kestane yemek mümkündür.

Bölgede ayı gibi vahşi hayvanlarla özellikle dönüş yolunda karşılaşma olasılığı vardır. Bu parkurda su kaynağı açısından sorun yaşanmamaktadır.

Parkurun Özelliği: Yanık ve çevresi; özellikle 1. Dünya Savaşı ve mübadele öncesi yoğun olarak Ermeni ve Rum nüfusunun yaşadığı bölgelerdir. Günümüzde; göç eden Ermeni ve Rumların, geri döneriz umuduyla değerli eşyalarını (altın gümüş eski para) sakladıkları düşüncesiyle birçok define arayıcısı tarafından kazılmış bir bölgedir.

Gerekli Malzemeler: Bileği saran Bot, Yedek orta katman giysisi (fanila gömlek kazak gibi), Dış katman giysisi yazın polar kışın mont veya yağmurluk. Yağmurlu havalarda zemin çamur olmaya müsait ve dere geçişleri yapılmak zorunda kalınabiliyor. Yedek giyim malzemesi ve özellikle ayakkabı getirilmesi, en azından önlem olarak tavsiye edilmektedir.

Parkurda: dereden su içmeyi imtina eden katılımcılar için su kaynakları kısıtlı. Su konusunda tedarikli gelmeye dikkat etmek gerekiyor.

Son Yazılar