728 x 90

Sosyal54 1 Yılını Geride Bırakmadı

Sosyal54 1 Yılını Geride Bırakmadı

Sosyal54’ün 1’inci Yılı

Bizler de adete uyalım, 1 yıl değerlendirmesi yapalım istedik. Sitemizin kuruluş süreci Koronavirüs Salgını’na denk geldi. Ekibimizin okul ve iş yoğunluklarının sakinleşmesi daha geniş düşünmemize, daha fazla üretmemize vesile oldu. Kültür, sanat, tarih, gündem ve spor gibi çeşitli alanlarda yazılar yayımladık mecramızda. Daha sonra Paragraf adıyla 10 postluk bir Instagram Dergisi yayımlamaya başladık. 8’inci sayısını geride bıraktı. Ardından Ada’nın Markaları adıyla bir projeye başladık. Şehrimizin geçmişten günümüze bilinen ticarî markalarını tanıtmaya yönelik bir projeydi. Seyrinde devam ediyor. Seyahat üzerine bir projemiz de vardı, ancak Koronavirüs nedeniyle şimdilik rafa kaldırıldı ve inşallah zamanı gelince o projemiz de yolculuğuna devam edecek.

Defaatle gönüllü bir grup arkadaşımızla bu çalışmaları yürüttüğümüzü söylemiştik. Değişen bir şey olmadı. Yola çıkarken birbirimize verdiğimiz ilkesel sözleri tuttuğumuz için oldukça mutluyuz. Sosyal54 bir haber sitesi değil, bir gazetecilik faaliyeti de yürütmüyor. Sosyal54’ün ortaya çıkış amacı, şehirde eksikliği hissedilen ilkesel duruştur. Eleştirel kültürü yaygınlaştırmak, şehrimizin iyiliği ve güzelliği için tavsiye niteliğinde yazılar hazırlamak Sosyal54’ün birincil önceliğidir. Yazının başlığında 1 yılımızı geride bırakmadığımızı yazdık. Çünkü 1 yılımızı önümüze koyduk ve her yazdığımızın arkasında ilerlemeye devam ediyoruz.

Bazen gönlümüzden, her gün ders ve iş yoğunluklarımızdan daha fazla kısıp Sosyal54 için bir şeyler üretelim diye geçse de, hayat şartları bunu çoğu zaman mümkün kılmıyor. Ancak biz yine de elimizden geldiğince bunun için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Dün olduğu gibi bugün de yalnızca inandıklarını yazan bir mecra olan Sosyal54, kimsenin üzerinden küçük hesaplar yaptığı bir kuruluş olmamıştır. Özgünlüğümüz en büyük özgürlüğümüzdür. Yaptığımız eleştiriler, yazdığımız yazılar hazırladığımız içerikler kimsenin silahı olmadı. Şahıslara değil, şahısların ortaya koyduğu/koyamadığı meseleler üzerine yoğunlaştık. Kimi paylaşımlarımızın altında “vizyonsuzluk” düştü payımıza, kimi paylaşımlarımız altında “muhalif” damgası… Çoğu zaman güldük geçtik, kimi zaman durduk düşündük. Hakarete varmadıkça her düşünceye saygı duymaya çalıştık.

Sosyal54 bir dönemin şahidi oldu, bir dönemin sesi ve nefesi oldu. Birilerinin çirkinliklerin üzerini örttüğü, güzele dair hiçbir şey gösteremediği günlerde samimi insanların odaklandığı bir mecra oldu. Bundan sonra da yolculuğuna böyle devam edecek. Kimse bizden saçmalıkları kanıksamamızı, despotik tavırları sineye çekmemizi, yanlışa da doğru dememizi beklememeli. Bizim bunları olağan karşılayacağımız bir bağımız yok. Yine en gür ve en hür şekilde konuşmaya devam edeceğiz.

Sağlıklı günlerde buluşmak ümidiyle.

Son Yazılar